V úterý krátce po deváté hodině ranní místního času (v 01:05:16 UTC času) zasáhlo Tibet silné zemětřesení o magnitudu 7,1. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v jihovýchodní části Tibetu a jeho hypocentrum je lokalizováno do relativně mělké hloubky 10 km.
Zemětřesení způsobilo silné otřesy v regionu o přibližné velikosti 200×200 km, kde intenzita otřesů přesáhla V. stupeň Modifikované Mercalliho stupnice (MMI). Otřesy této intenzity mohou být nebezpečné zejména pro seismicky nestabilní budovy. V oblasti blízko zlomové plochy přesáhla maximální intenzita otřesů VII. stupeň MMI.
Tibet leží v tektonicky aktivní oblasti na hranici Eurasijské a Indické tektonické desky. K zemětřesení došlo uvnitř Eurasijské tektonické desky, která se deformuje v důsledku kolize s Indickou deskou cca 200 km jižně od epicentra zemětřesení. Ohniskový mechanismus zemětřesení naznačuje, že k zemětřesení došlo na poklesovém zlomu skloněném cca 45 stupňů a orientovaném přibližně severo-jižním směrem. Zemětřesení uvolnilo napětí na zlomové ploše o velikosti asi 80×15 km a posunulo horninové bloky o maximálně 1.5 metru.
V oblasti došlo v minulosti k mnoha dalším velkým zemětřesením přesahujícím magnitudo 7. Zemětřesení v Nepálu v roce 2015 o magnitudu 7,8 a jeho nejsilnější dotřes o síle 7,3, které si vyžádaly asi 9,000 obětí bylo lokalizováno cca 160 km jihozápadně od dnešního zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení o M8,0 se nacházelo přibližně 160 km jihovýchodně a zasáhlo oblast Nepálu a severovýchodní Indie v roce 1934.
V současné chvíli probíhá v oblasti dotřesová sekvence po zemětřesení a (přibližně 7 hodin po hlavním jevu) bylo zaznamenáno 12 zemětřesení o magnitudu větším než 4. Největší z nich dosáhlo magnituda 5,1 a otřáslo oblastí jen asi 8 minut po hlavním otřesu. Dotřesová sekvence po podobných otřesech trvá zpravidla několik týdnů až měsíců, přičemž obvykle klesá jak velikost, tak četnost zemětřesení.
Zemětřesení zaznamenaly i seismické stanice na území České republiky.
Václav Kuna