Geodynamická síť Západní Čechy – WEBGEODYN – je situovaná v západní části České republiky v oblasti výskytu zemětřesných rojů. Měření technologií GNSS a přesné nivelace bylo započato Geofyzikálním ústavem AV ČR již v roce 1993. Náklonoměrná stanice Skalná byla založena v roce 2003.
Lokální GNSS (Global Navigation Satellite System) síť je tvořena 26 body (18 bodů vnitřní sítě, 8 bodů vnější sítě) s centrem umístěným v oblasti epicenter zemětřesení v blízkosti obce Nový Kostel. Všechny body sítě jsou stabilizovány pomocí 5 m dlouhých pažnic (1,5 m ponecháno nad povrchem), které jsou fixovány a vyplněny betonem a umožňují nucenou centraci antén přijímačů GNSS (obr. 1). Nejdelší spojnice v síti dosahují 40 km. Celá síť je měřena jednou nebo dvakrát ročně. Měření probíhá postupně s několika přijímači po dobu pěti dnů. Od roku 2009 je měření prováděno nepravidelně. Kromě měřických kampaní jsou v oblasti Geofyzikálním ústavem AV ČR instalovány také permanentní stanice. Stanice NKIG byla v provozu od roku 2006 a v roce 2013 byla nahrazena stanicí NKOS. V roce 2018 pak byla spuštěna nová stanice KVET.
Přesná nivelace je prováděna v síti Nový Kostel od r. 1993, většinou jednou ročně, a to ve spolupráci s firmou Geonet, s.r.o. Síť byla postupně rozšiřována z původních 36 bodů na konečných 84 v roce 2023. Používany jsou nivelační přístroje Leica WILD NA 3000. Leica DNA 03 a Leica LS10 s invarovými latěmi GPCL3. Rozsah sítě je 5 x 3 km. Hlavní referenční bod je N31 (hloubková stabilizace ČSJNS). Ukázka vývoje výšky na observačním bodě je na obr. 2.
Náklonoměrná stanice SKAL (Skalná) byla zřízena v podzemní chodbě u hradu Vildštejn, kde se nachází i jedna ze seismických stanic site WEBNET. Data jsou přenášena na observatoř Příbram ke zpracování. Vysoká citlivost přístrojů umožňuje i sledování zemských slapů. V některých případech se v náklonových datech projevují i rojová zemětřesení aktivní oblasti Chebska (obr. 3, 4).
Hladinu podzemní vody sledujeme ve 3 vrtech u obcí Nový Kostel, Křižovatka a Mýtina. I tato data reagují na geodynamickou aktivitu region Chebska.
Síť WEBGEODYN je součástí projektu CzechGeo/EPOS.
Obr. 1: Observační bod sítě GNSS v chebské pánvi u Nového Kostela. Na stabilizaci je vidět široká anténna Zephyr Geodetic.