
V pondělí 2. listopadu 2020 začíná 20. ročník vědeckého festivalu Týden vědy a techniky s Akademií věd České republiky. Hlavní tématy jsou “130 let historie neuniverzitního výzkumu v českých zemích” a “Pracoviště Akademie věd ČR v boji s koronavirem COVID-19”. V letošním roce bude festival probíhat převážně distanční formou. V předchozích letech jsme v Geofyzikálním ústavu během festivalu pořádali přednášky, den otevřených dveří, naučnou stezku pro školy a další akce, ovšem letos zůstane bohužel brána do spořilovského vědeckého areálu zavřená. Pro zájemce o geofyziku jsme ale připravili několik online akcí.
V pondělí 2. 11. 2020 v 16:00 hodin proběhne online přednáška „Systém časného varování před zemětřesením: Složitá cesta jednoduchého konceptu“. Dr. Václav Kuna bude vyprávět o hledání časného varovného systému, který automaticky rozpozná počáteční stadium zemětřesení, vyhodnotí jeho ničivý potenciál a vydá varování obyvatelům postižené oblasti. Ohlédne se za historií varovných systémů a nastíní možnosti budoucího vývoje. Přednášku bude možné shlédnout online, odkaz najdete na facebooku Akademie věd, youtube kanále Týden vědy a techniky či na webu TVT.

Celý týden bude na stránkách festivalu Týdne vědy a techniky k dispozici film o zemětřesných rojích v západních Čechách z roku 2016. Ve filmu se dozvíte, proč zemětřesné roje vznikají, jak silné bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let, ke kterému došlo v roce 1985, jak funguje síť seismických stanic Webnet a zda je možné zemětřesení předpovídat.
Informace o dalších akcích najdete v programu na webových stránkách festivalu Týden vědy a techniky. Doufáme a těšíme se, že se se zájemci o geofyziku a geologii potkáme osobně v roce příštím.
Ing. Miroslava Macháčková
PR manažerka