V noci na středu 17. února v 03:36 hod. světového času (04:36 času středoevropského) došlo v oblasti korintského zálivu v hloubce přibližně 6 km pod zemským povrchem k zemětřesení o síle (magnitudu) 5,5.
Epicentrum zemětřesení se nacházelo velmi blízko moderního silničního mostu Rio-Antirrio, který od r. 2004 protilehlé břehy korintského zálivu spojuje. Zemětřesení předcházelo několik předtřesů, dosud nejsilnější dotřes následoval po jedné hodině a měl magnitudo 4,5.

Most Rio-Antirrio (foto: David Uličný)
Oblast korintského zálivu je tektonicky i seismicky velmi aktivní. Záliv vznikl poklesáváním horninových bloků podél zlomových systémů orientovaných ve směru východ-západ, které záliv z jihu a severu ohraničují. Takovouto poklesovou strukturu označujeme jako rift. Záliv se ve směru sever-jih rozšiřuje rychlostí přibližně 1 cm za rok – oblast korintského riftu tedy není tektonickými silami stlačována, ale naopak rozpínána. Kromě zemětřesení dochází na strmém pobřeží zálivu k nebezpečným sesuvům. Vznik a rozšiřování korintského riftu je schematicky naznačeno na obrázku níže (Lisa McNeill, IODP expedition 381). Zájemcům o tektoniku oblasti korintského zálivu doporučujeme např. tuto stránku.
Na výzkumu zemětřesení v oblasti Korintu se dlouhodobě významně podílí tým seismologů Matematicko-fyzikální fakulty UK pod vedením prof. Jiřího Zahradníka, viz stránka MMF, či Czechgeo.
Noční korintské zemětřesení zřetelně zaznamenaly všechny seismické stanice České regionální seismické sítě. Na obrázku je denní seismogram stanice KHC – Kašperské Hory v jižních Čechách, korintskému zemětřesení odpovídá záznam v horní části denního seismogramu.