Ve středu 24. února 2021 v 10:05 hod. světového času (11:05 času středoevropského) zasáhlo poloostrov Reykjanes na jihozápadě Islandu středně silné zemětřesení o magnitudu 5,7 (podle Islandského meteorologického institutu – IMO) doprovázené sérií několika set až tisíců slabších zemětřesení. Devět z nich mělo magnitudo větší než 4 a dalších 45 zemětřesení mělo magnitudo vyšší než 3. Hlavní otřes byl velmi silně pocítěn v hlavním městě Islandu, Reykjavíku, podle svědků byl doprovázen zvukovými efekty – “silným hučením”.
Obr. 1 – Na webu IMO, můžete sledovat aktuální vývoj zemětřesení v oblasti. Horní obrázek je mapa poloostrova a puntíky znázorňují polohy zlokalizovaných zemětřesení. Zemětřesení s magnitudem větším než 3 jsou označena zelenými hvězdičkami. Většina ohnisek (včetně hlavního otřesu) je lokalizována pod seismickou sítí REYKANET provozovanou Geofyzikálním ústavem AV ČR a Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR.
Island je jednou z nejvýznamnějších geodynamických oblastí ve světě. Je to jediné místo na světě, kde Středoatlanský hřbet, který tvoří rozhraní mezi Severoamerickou a Euroasijskou litosférickou deskou, vystupuje z hlubin oceánu nad jeho hladinu. Na poloostrově Reykjanes se tyto desky pohybují vzájemnou rychlostí 2 cm/rok, proto je Reykjanes seismicky nejaktivnější oblastí Islandu co do počtu zemětřesení. Převažují zde slabá zemětřesení (mikrozemětřesení) s lokálními magnitudy menšími než 3, kterých se většinou vyskytuje několik denně, a opakující se zemětřesné roje, které dosahují vyšších maximálních magnitud, jako zemětřesení ve středu 24. února 2021.
Obr. 2 – Naznačení tektonické situace a poloha poloostrova Reykjanes v rámci Islandu (upraveno z webu Americké geologické služby)
Od roku 2013 Geofyzikální ústav AV ČR provozuje na Reykjanesu síť seismických stanic REYKJANET. Po nedávné sérii silných zemětřesení z této oblasti bylo několik českých stanic připojeno k internetu a pomáhají tak IMO s detailnějším monitoringem oblasti, protože velká část ohnisek zemětřesení na jihozápadním Islandu je lokalizována pod sítí stanic REYKJANET.
V letošním roce začíná grantový projekt “Přirozená seismicita jako nástroj pro vyhledávání zdrojů geotermální energie” financovaný Technologickou agenturou ČR, na kterém spolupracujeme s Iceland Geosurvey (islandská geovědní služba), Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR a Přírodovědeckou fakultou UK. Cílem projektu je použití analýzy slabší seismicity jako neinvazivní metody pro vyhodnocení zdrojů geotermální energie na Islandu. Současná seismická aktivita, která je doprovázena i obrovským množstvím slabých a pro obyvatele nepocítitelných otřesů, tak pro naše zkoumání přináší cenné informace.
Obr. 3. – Stanice KLV sítě REYKJANET na břehu jezera Kleifarvatn během pravidelného servisu
V dohledné době lze na jihozápadním Islandu očekávat další silnější otřesy. Podle expertů IMO současná zemětřesná aktivita nesouvisí s vulkanickou činností na poloostrově Reykjanes, přesto ale odborníci IMO zahájí monitorování plynů, které se mohou v důsledku této zemětřesné aktivity uvolňovat ve větší míře ze zemského nitra. Dále IMO vydalo doporučení, aby se lidé na jihozápadním Islandu nezdržovali na prudkých svazích a v jejich blízkosti, neboť hrozí sesuvy půdy a pády kamenů.
Aktuální vývoj situace na Reykjanesu je možné sledovat na stránách Islandského meteorologického institutu.
Autoři:
Jana Doubravová, Josef Horálek, Jakub Klicpera