V7 NEFELINICKÝ BAZANIT (skupina olivinických čedičů)
LOKALITA: vulkán Pútikov vŕšok, kamenolom Brehy u Nové Bani, Slovenská republika
TYP HORNINY: vyvřelá výlevná, kyselá
SLOŽENÍ: vyrostlice zeleného amfibolu, černého pyroxenu, nazelenalého olivínu a lesklých jehlic živce, Základní hmotu tvoří sodno-vápenatý živec, olivín, pyroxen, rudný pigment a nefelín. Analcim a vulkanické sklo se vyskytují jen v nepatrném množství. Barva je černá až šedočerná, struktura kompaktní.
REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ: nejmladší vulkán v Západních Karpatech a v celé střední Evropě; čtvrtohory, pleistocén, 102 tisíc let s přesností ± 11tisíc let (počáteční stádium interglaciálu Eem)
VZNIK: Vznik těchto hornin byl úzce spjat se subdukcí probíhající v období neogénu v Karpatsko-panonské oblasti. Více skica „Vyhaslé sopky středního Slovenska“ u vzorku V6. Vulkán Putikov vŕšok náleží k projevům alkalického bazaltového vulkanismu, nacházejícího se v blízkosti Nové Bane v západní části Štiavnických vrchů. Vulkanickou činností vznikl sopečný kužel, lávový proud a pseudokrátery. Láva se pohybovala od kuželu ve směru původní Chválenské doliny na sever k řece Hron v délce asi 3,2 km. Čelo lávových proudů se dnes nachází na východním okraji Nové Bane. Lávové proudy v této oblasti spočívají na terasových sedimentech Hronu. Styk lávy se zvodnělými terasovými sedimenty zapříčinil vznik pseudokráterů – t.j. druhotných kuželů malých rozměrů. Lávové proudy jsou charakteristické blokovitě až deskovitě lavicovitou odlučností. Lávy mají masivní charakter a jsou typu Aa.
Vzorek byl získán laskavostí pana RNDr. Ladislava Šimona, Ph.D., Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.