V0 MÍSENÍ MAGMAT
LOKALITA: Žumberk
TYP HORNINY: vyvřelé hlubiné – biotitický granit, amfibol-biotitický granodiorit, diorit
SLOŽENÍ: draselný živec, plagioklas, křemen, biotit, muskovit, amfibol
REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ: železnohorský pluton; cca 330 mil. let
VZNIK: Pro lokalitu je typická středně zrnitá růžová žula, kterou by geolog nazval biotitický granit, obsahuje totiž značné množství tmavé slídy biotitu. Tato žula, označovaná jako žumberská, je součástí železnohorského (také nasavrckého) plutonu – rozsáhlého tělesa vyvřelých hornin vzniklých utuhnutím magmatu ve velkých hloubkách. Stáří hornin železnohorského plutonu je přibližně 330 miliónů let, vznikly tedy v závěru variského vrásnění (orogeneze). Podle dosavadních studií nelze jednoznačně říci, zda zdrojová magmata pocházela z nataveného svrchního pláště nad subdukční zónou (1), nebo zda došlo k tavení zemské kůry v důsledku jejího prohřátí (2), či se jedná o magmata z hlubokých magmatických krbů (3) – více na obrázku níže. Je možné, že se v železnohorském plutonu potkaly taveniny z různých zdrojů, které na své cestě zemskou kůrou prošly odlišným vývojem.
magma – Z větší části roztavená či zcela roztavená hornina mající schopnost téct.
pluton – Horninové těleso vzniklé utuhnutím magmatu pod zemí, které nemá deskovitý tvar.
orogeneze – Proces formující pásemná pohoří v místech srážky kontinentálních litosférických desek.
magmatický krb – Místo v zemské kůře, ve kterém se vystupující magma po nějaký čas hromadí. Zde magma může měnit své chemické složení. Také do něj mohou přicházet a posléze se míchat magmata pocházející z různých zdrojů.
Magma o složení dioritu (tmavá hornina) proniklo do stále ještě tekutého magmatu biotitického granitu (růžová a světle šedá hornina). Vzhledem k velkému rozdílu hustot a viskozit a pravděpodobně i relativně nízké teplotě granitového magmatu nedošlo k jejich kompletnímu mísení. Taveniny zůstaly oddělené a my je můžeme vidět tak, jak společně utuhly.