U4 VÁPENEC
LOKALITA: Barrandovské terasy
TYP HORNINY: usazená mikritický (kalový) vápenec s bioklasty (úlomky schránek), hlíznatá textura
REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ: Barrandien; starší prvohory, devon, pražské souvrství, stupeň prag, cca 400 milionů let
VZNIK: Hornina vznikla v prostředí mělkého tropického moře (cca 20O jižní šířky, na severním okraji kontinentu Gondwana) v hloubce několika desítek až stovek metrů pod dosahem bouřkového vlnění. Rezavá barva je způsobena přítomností hydroxidů železa (limonitem), jejichž zdrojem byly pravděpodobně zvětraliny na přilehlé pevnině. Hlíznatá textura vznikla po pohřbení sedimentu rozpouštěním, migrací a novým vysrážením uhličitanu vápenatého (ve formě kalcitu), čímž došlo k částečnému oddělení karbonátové složky (hlízy) a jílové složky v sedimentu.
Hlíznatá textura vznikla po pohřbení sedimentu rozpouštěním, migrací a novým vysrážením uhličitanu vápenatého (ve formě kalcitu), čímž došlo k částečnému oddělení karbonátové složky (hlízy) a jílové složky v sedimentu.
Rovnými ploškami ohraničené destičky žlutobílého kalcitu na povrchu vzorku vznikly krystalizací CaCO3 v puklině vytvořené v již zpevněné hornině.