P2 MRAMOR
LOKALITA: Skoupý
TYP HORNINY: přeměněná kontaktně, mramor
SLOŽENÍ: Minerální složení těchto mramorů je proměnlivé v závislosti na vzdálenosti od kontaktu se žulou středočeského plutonického komplexu. Hlavními minerály horniny jsou kalcit a křemen. V závislosti na zvyšující se teplotě kontaktní přeměny směrem k žulovému tělesu jsou dalšími stabilními, ale podstatně méně zastoupenými minerály dolomit, mastek, tremolit, diopsid a za vysokých teplot se objevuje wollastonit.
REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ: Barrandien, sedlčansko-krásnohorský metamorfovaný ostrov; Na základě paleontologických důkazů bylo stanoveno stáří původní horniny, sedimentárního vápence, na 420 mil. let, což odpovídá silurské epoše. Stáří kontaktní přeměny (metamorfózy) silurského vápence na mramor je variské a bylo stanoveno na 340 miliónů let (karbon).
VZNIK: Tato hornina vznikla kontaktní přeměnou uložených hornin – vápenců ukládajících se před 420 mil. lety (silur) na dně mořských pánví v prostoru, který se dnes nazývá Barrandien. Ukládání bylo ukončeno v důsledku ústupu moře na počátku variské kolize (vrásnění či orogeneze). V hlubších partiích zemské kůry došlo v závěru variské kolize k natavení hornin pláště a spodní kůry nad původně subdukující (podsouvající se) deskou. Rozsáhlé tavení, magmatismus a výstup magmat do svrchnějších vrstev zemské kůry daly po utuhnutí v době před 355 až 335 milióny lety vzniknout středočeskému plutonickému komplexu. Magmata vystupující podél kontaktu s Barrandienem kontaktně přeměnila silurský vápenec na mramor.
VYUŽITÍ: v minulosti dekorační kámen (parapety a obklady význačných pražských budov), v dnešní době kamenivo na technické účely
Vzorek byl získán laskavostí firmy Agir s.r.o.