Geofyzikální centrum v základní škole Skalná vzniklo v roce 2020 v rámci Regionálního projektu Akademie věd ČR a Karlovarského kraje. Vznikla geofyzikální učebna, která má základní instrumentální seismické vybavení pro přímé pozorování seismické aktivity v lokalitě. Dále je zřízeno internetové pracoviště, které umožní jak online sledování zemětřesné aktivity ve Skalné, tak i na všech stanicích sítě WEBNET. Současně je možné sledování průběžného vyhodnocování seismicity České republiky, Evropy a světa.
Žáci a žákyně se zájmem o seismologii získávají znalosti a praktické zkušenosti z oboru geologie, hydrogeologie a geofyziky a v rámci projektu budou vyškoleni jako „makroseismičtí pozorovatelé“. Po zaškolení se také budou podílet na průvodcovské službě v Geofyzikálním muzeu ve Skalné i v podzemní štole, kde je umístěna seismická stanice SKC sítě WEBNET.
Nejzápadnější oblast České republiky spolu s částí sousedního Německa se vyznačuje zemětřesnou aktivitou, která se od typických zemětřesení liší. Jedná se převážně o tzv. zemětřesné roje, kdy pozorujeme v časovém horizontu několika dní nebo až měsíců tisíce slabších otřesů. Město Skalná leží v centru oblasti s častým výskytem zemětřesných rojů a sledování zemětřesení zde GFÚ provádí už od roku 1962.
Na finanční podpoře projektu (R100122001) se podílí Akademie věd ČR, Geofyzikální ústav AV ČR, město Skalná a Karlovarský kraj.
STUDIJNÍ PODKLADY
Zemětřesení (PDF) – učebnice / kapitoly: Jak vzniká zemětřesení, Zemětřesení ve světě a v ČR, Stavba Země a tektonika desek, Mechanismus zemětřesení, Jak se registrují zemětřesení, Seismologické stanice, Vyhodnocení seismických záznamů, Makroseismická pozorování, Co dělat při zemětřesení, Tsunami a další
Geologické animace – animace vzniku přírodních útvarů od České geologické služby (např. Komorní hůrka, Jizerské hory, Ještěd, kalderová erupce, pohyb kontinentů a další)
Vulkanismus západních Čech (PDF) – Západní Čechy jsou oblastí našich nejmladších sopečných erupcí, ale sopečná historie zdejší krajiny je mnohem delší a pestřejší.
Youtube kanál GFÚ – geologický seriál Když kameny vyprávějí
AKTUALITY
Konference – Přírodní charakteristiky západních Čech v Regionálních projektech Karlovarského kraje a GFÚ AV ČR (říjen 2024)
Ve dnech 10. – 12. října 2024 budou prezentovány projekty Geofyzikálního centra a Geofyzikálních dovedností v Základní škole Skalná a představen projekt nového „Společenského centra přírodních unikátností západních Čech“ v prostorách hospodářského dvora Horního zámku ve Skalné. Ukázány budou také výsledky dosažené v rámci Česko-Bavorského přeshraničního projektu Cíl EÚS 176 “Brána do nitra země” i aktuální poznatky přírodovědných a geofyzikálních výzkumů v západočeském regionu.
Konferenci pořádá GFÚ AV ČR, město Skalná a Základní škola Skalná
Organizátoři konference za GFÚ (Ing. Milan Brož, CSc – 603498605, milanbrogy@seznam.cz)
Článek – Fenomén zemětřesení. Geofyzikální muzeum ve Skalné ho přiblíží detailněji
Spolupráce Akademie věd s regiony (6. června 2024)
Exkurze k podzemnímu zásobníku plynu u Příbrami (listopad 2022)
Exkurze k vrtu v Bažině (listopad 2021)
Exkurze v lomu Libá (říjen 2021)
Naučný výlet do GEO centra ve Windischeschenbachu (září 2021)
Naučný výlet do Doupovských hor a Muzea Mattoni (květen 2021)
Zahájení projektu Geofyzikálního centra v základní škole Skalná, setkání v ZŠ Skalná a přírodní rezervaci Soos (1. října 2020)