Zemětřesení v západních Čechách, geologie Země či cesta na Mars, to je několik témat, které naši vědci a vědkyně nabízí žákům a studentům, kteří museli z důvodu epidemiologických opatření opět přejít na distanční výuku. Navazujeme tak na jarní projekt „Pozvěte si vědce do výuky“ a opět nabízíme učitelům a učitelkám ze základních a středních škol možnost oživit distanční výuku živou online přednáškou či besedou s vědeckými pracovníky.
Petr Brož během online výuky prvouky ve 3. A Základní školy Eden na Praze 10 na jaře 2021.
Naši vědečtí pracovníci rychle zareagovali na zprávy o znovu uzavíraných školách a třídách v karanténě, které přechází na distanční výuku, a nabízí, že svým vstupem do online hodiny pomohou osvětlit probíranou látku. Pedagogové si mohou vybrat z těchto témat:
- geologie Země
- seismologie
- zemětřesení v západních Čechách
- Mars a Sluneční soustava
- desková tektonika
- geodynamika
- deformace hornin
Jak to udělat? Stačí si vybrat z nabídky témat a přednášek uveřejněných na následujícím odkazu: https://bit.ly/pozvete-vedce-do-vyuky. Zvolte vhodné datum a téma přednášky, vyplňte tabulku a zašlete potvrzující e-mail s linkem, kam se má vědec či vědkyně připojit. Těšíme se na zvídavé dotazy žáků a studentů. Online setkání s dětmi je zajímavé a přínosné i pro naše pracovníky:
„Během jarního lockdownu jsem virtuálně vstoupil do 50 tříd po celé České republice a besedoval s dětmi o planetách Sluneční soustavy, cestách na Mars a o všem, na co zeptaly. Proud otázek byl někdy nezastavitelný. Je skvělé, že děti mají zájem o vědu a těším se, že se s nimi budu moci zas virtuálně potkat ve všech koutech země,“ říká Petr Brož, planetární geolog.
Pomocnou ruku a možnost vysvětlit probíranou látku odborníkem nabízí kromě našeho ústavu také Astronomický ústav a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR.
M. Macháčková
PR manažerka