Žáci a žákyně základní školy ve Skalné, kteří se zajímají o seismologii, se zúčastnili další geologické exkurze. Zatímco v říjnu se podívali k nejhlubšímu kontinentálnímu vrtu KTB ve Windischeschenbachu v Německu, který je hluboký 9,1 km, tentokrát se vypravili v podstatě za humna. Cílem byl unikátní průzkumný vědecký vrt v lokalitě Bažina, který se nachází nedaleko vesnice Libá. Průzkum zde probíhá v rámci projektu ICDP (Mezinárodní program hlubokého vrtání na kontinentech), které ho se účastní vědci z Německa, České republiky, Velké Británie a USA.
Tento vrt ověřuje existenci sopečného útvaru, tzv. maaru. Maar, neboli explozivní kráter, je zvláštní forma sopky s nízkým reliéfem, vytvořená při erupci zapříčiněné kontaktem vystupujícího magmatu s podpovrchovými vodami. Vrt v Bažině je jedním ze čtyř vrtů v západních Čechách, který kromě ověření existence maaru bude také využíván pro seismické monitorování západočeských zemětřesných rojů.
Děti z Geofyzikálního centra seznámil s podstatou tohoto typu vulkánu dr. Jan Mrlina z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a dr. Vladislav Rapprich z České geologické služby, děti si také prohlédly vrtnou soupravu, která až z hloubky 400 m odebírá vrtná jádra pro detailní geologický průzkum. Z těchto vzorků se pak stanoví erupční historie tohoto vulkánu včetně postvulkanického vývoje, který zahrnuje postupné zanášení kráteru usazeninami.
Na závěr exkurze byly děti vyzvány, aby své nové poznatky a zážitky namalovaly ve formě komiksu, podle kterého bude vytvořena 3D animace maaru Bažina a sousedního maaru Ztracený rybník.