Žáci a žákyně Základní školy Skalná, jejichž zájmem je seismologie a navštěvují proto Geofyzikální centrum ve Skalné, vyrazili na další exkurzi, tentokrát do sousedního Německa. Cílem byl nejhlubší kontinentální vrt na světě. A nejeli sami. Kromě spolužáků ze základní školy v Plesné se k organizátorům exkurze z Geofyzikálního ústavu AV ČR a učitelům připojila i starostka města Skalná, které je aktivní spolunavrhovatelem a finanční přispěvatelem Regionálního projektu Karlovarského kraje a Akademie věd ČR.
V sobotu 17. září 2021 tak vyrazilo 32 dětí s učiteli a odborníky z Geofyzikálního ústavu AV ČR do GEO-centra ve Windischeschenbachu. Zde se nachází věž vrtu KTB-HB, vysoká 83 metrů. Vrt dosahuje hloubky 9101 metrů a v hloubce 7 kilometrů potvrdil významný zlom – násun v rámci tzv. bavorské zlomové zóny ohraničující Český masív na jeho jihozápadní straně. V expozici GEO-centra paní průvodkyně seznámila žáky a žákyně s unikátní technologií vrtání a vystavenými exponáty. Výklad probíhal v českém jazyce a v češtině jsou uvedeny také popisky v celém centru. Podle slov paní průvodkyně byli žáci Geofyzikální centra první školní výpravou, která po pandemii GEO-centrum navštívila.
Je známo, že v této části Bavorska se vyskytují malá zemětřesení, která mají obdobné seismické projevy, jako jsou zemětřesné roje v západních Čechách. Projevy zemětřesení jsou žákům ze Skalné a Plesné dobře známy. Poslední zaznamenaná zemětřesení s magnitudy přes M=2 byla v západních Čechách naměřena začátkem srpna tohoto roku. V expozici GEO-centra ve Windischeschenbachu je kromě geologických sbírek z vrtu umístěna a provozována také seismická stanice, která má obdobné parametry jako seismické stanice sítě WEBNET ve Skalné a Plesné.
Druhým navštíveným místem byla nejjižnější třetihorní sopka v Bavorsku. Městečko Parkstein leží přímo na sopouchu této sopky. Zde zažili žáci svůj první „sopečný výbuch“. Ve Vulkanickém muzeu totiž mají velmi realistický model výbuchu sopky, při kterém se místnost otřásá, výbuch doprovázejí dunivé zvuky a výron plynů. V muzeu se nachází mnoho interaktivních panelů s výkladem v češtině, je zde popsána geneze sopek a znázorněna celá sopečná oblast severního Bavorska a západních Čech.
Výuka seismologie, geologie, hydrogeologie a geofyziky v Geofyzikálním centru pokračuje. Příště se žáci a žákyně vypraví do Techmania Science Center v Plzni a v plánu mají i návštěvu Dne otevřených dveří v GFÚ v Praze na Spořilově v rámci Týdne Akademie věd a návštěvu pražského Planetária.
Milan Brož
M. Macháčková