SCIAP, soutěžní přehlídka pořádaná Střediskem společných činností AV ČR v.v.i., již po páté vybírala nejzajímavější popularizační aktivity vědy uskutečněné na území České republiky nebo v českém jazyce v roce 2015. Tentokrát mezi sebou soutěžilo v 7 kategoriích 85 projektů. Jedním ze soutěžících byl i flašinet deskové tektoniky, který se o přízeň odborné poroty ucházel v kategorii „Nový počin“. Neotřelý nápad, kterak zájemcům přibližuje teorii deskové tektoniky – soustavu procesů odehrávajících se v nitru Země hluboko pod našima nohama – a umělecké zpracování flašinetu zaujalo odbornou porotu natolik, že mu udělila ocenění nejvyšší.
Flašinet deskové tektoniky navrhli Mgr. Petr Brož, Ph.D. a Mgr. Matěj Machek, Ph.D. jako součást popularizačních aktivit oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR v.v.i. Flašinet zkonstruovali a vnější podobu mu dali zaměstnanci uměleckého truhlářství ZDAR!. Náklady na zhotovení flašinetu uhradil Geofyzikální ústav AV ČR v.v.i.
Cenu za první místo v podobě skleněného hranolu vyrobeného studenty Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov – nejstarší sklářské školy v Evropě – převzal na slavnostním vyhlášení výsledků ve vile Lanna Mgr. Petr Brož Ph.D.
S ohledem na získané ocenění se naskytuje vhodná chvíle se autorů flašinetu zeptat na motivaci stojící za jeho vznikem, na jeho fungování a na další plány do budoucna.
Proč jste pohyblivý model deskové tektoniky vytvořili?
PB: Naším cílem bylo přiblížit zájemcům o geologii zábavnou a atraktivní formou teorii deskové tektoniky. Tedy teorie, která zásadně změnila náš pohled na vývoj Země. Tato teorie vysvětluje celou řadu procesů odehrávajících se v hlubinách Země či na mořském dně v měřítku geologického času, tedy jak mimo zraky případných pozorovatelů, tak i mimo délku lidského života. V běžných podmínkách je proto nesmírně obtížné si tyto procesy představit. K jejich vysvětlení se většinou používá staticka ilustrace, která ale neumožňuje spatřit provázanou dynamiku těchto procesů uvnitř Země. My jsme chtěli toto změnit a zájemcům nabídnout pohyblivý model, který by umožňoval si procesy deskové tektoniky snadno představit.
Jak model vypadá a které procesy ilustruje?
MM: Oceněný model je tvořen dřevěnou krabicí vyrobené na motiv flašinetu. Přední strana je tvořena ručně malovanými kulisami, zadní strana obsahuje kliku a vstup do útrob zařízení, kde jsou ukryty mechanické součásti. Zmiňované kulisy jsou rozděleny na několik částí, které reprezentují různé geodynamické procesy. Konkrétně se jedná o konvektivní proudy v zemském plášti; oblast středooceánského hřbetu, kde dochází k rozšiřování oceánského dna; o subdukci oceánské kůry pod kontinentální kůru; o oblast, kde dochází k částečnému tavení a vzniku doprovázející sopečné činnosti, o vznik magnetického páskování hornin; o výstup plášťového chocholu skrze plášť; o sopečnou činnost spojenou s existencí horkých skvrn; či o vznik a postupnou degradaci sopečných ostrovů uprostřed oceánů.
Jak se model uvádí do pohybu?
MM: Po vzoru kramářů jsme se rozhodli, že to bude za použití lidské síly. Všechny součásti kulis se totiž uvádějí do pohybu pohybem ruční kliky, která je napojena na převody. Točením kliky se začnou různou rychlostí pohybovat jednotlivé části flašinetu, takže divák má například možnost spatřit postupný výstup materiálu skrze plášť, růst sopky a zánik sopky či zanořování oceánské desky pod kontinentální desku. Pro zvýraznění jednotlivých procesů jsou díly kulis nasvíceny automaticky kontrolovanými elektrickým zařízením umístěným uvnitř krabice.
Je možné si model zapůjčit?
MM: Ano, možné to je. Velice rádi model krátkodobě zapůjčíme, případně s modelem rádi přijedeme na konkrétní akci. I když se to na první pohled nemusí jevit jasně patrné, flašinet je totiž zkonstruován tak, aby umožňoval snadný transport – celý model se dá snadno skrýt do bytelné krabice s kolečky a naložit do osobního automobilu – a tedy i jeho prezentaci mimo domovské pracoviště, například na školách či dětských táborech.
Co plánujete do budoucna?
PB: V letošním roce se chystáme ve spolupráci s Mgr. Prokopem Závadou, Ph.D. zrenovovat model, který ukazuje interakci vystupující magmatu s podzemní vodou. Chtěli bychom, aby starší model, který máme, vypadal podobně jako flašinet deskové tektoniky. Společně by tak tyto modely vytvářely základ naší nabídky popularizačních experimentů pro veřejnost.
Vladimír Kusbach