ERUPCE 22. 8. 2024
Po krátké odmlce pokračuje na poloostrově Reykjanes na Islandu sopečná aktivita letos již pátou eruptivní epizodou (předchozí erupce 29. 5. – 2. 6. 2024). Odehrává se opět severně od městečka Grindavík. Erupce ve formě lávových fontán a proudů probíhá podél trhliny o délce 4 km. Podobně jako u předchozích eruptivních epizod se předpokládá, že trhlina se bude postupně uzavírat a výlevy lávy se omezí do několika kráterů. Erupci předcházel silný seismický roj a zvýšení tlaku vody ve vrtech. Seismickou aktivitu na poloostrově Reykjanes monitorují od roku 2013 také seismické stanice sítě REYKJANET provozované Geofyzikálním ústavem AV ČR a Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR.
Sopečné erupce se na Reykjanesu obnovily po několika stoletích klidu v roce 2021. Tyto erupce neomezují letecký provoz na Islandu ani jinde v Evropě.
Aktuální informace: webové stránky Islandského meteorologického institutu (IMO – vedur.is), rozhlasové staníce RÚV (https://www.ruv.is/english), webová stránka pro zájemce o vulkanologii Volcano Discovery.
Foto: Public Defense Department of the State Police
Nahoře mapa pooostrova Reykjnanes a dole vývoj zemětřesení v čase. Je zde patrný zemětřesný roj předcházející další sopečné erupci; šipka značí, kdy začala erupce. Zdroj: IMO.
ERUPCE 29. 5. 2024 (aktualita, zveřejněno 29. května 2024)
Dnes ve 14:46 SELČ (29. 5. 2024) došlo k další erupci v oblasti Sundhnúkur na islandském poloostrově Reykjanes. Erupci dopoledne předcházel seismický roj, který zachytily také naše stanice sítě Reykjanet. Díky nim se kolegům z IMO (Icelandic Met Office) daří detailně monitorovat zemětřesení na poloostrově Reykjanes. Nová puklina se otevřela prakticky v totožné oblasti jako erupce z letošního března. Ačkoliv tato erupce skončila na začátku května město Grindavík je stále evakuováno a k ohrožení obyvatel nedošlo. V současné chvíli se nová láva valí přes silnici č. 43 spojující Grindavík se severním pobřežím Reykjanesu. Z počátku měla puklina délku přibližně jeden kilometr a láva tryskala do výšky až 50 m. Pokud bude erupce probíhat podobným způsobem jako ty předchozí dá se předpokládat, že se délka pukliny bude postupně zkracovat.
ERUPCE 16. 3. 2024 (aktualita, zveřejněno 17. března 2024)
Včera večer ve 21:23 (16. března 2024) došlo na poloostrově Reykjanes k další erupci. Puklina, ze které vytéká láva se otevřela ve stejné oblasti jako 8. února, tedy mezi kopci Hagafell a Stóra-Skógfell a je dlouhá přibližně 3.5km. Podle odborníka na přírodní hrozby Bjarki Kaldalóns Fris (IMO – Islandský meteorologický institut) je erupce výjimečná tím, že jí předcházela velmi slabá seismická aktivita a nebylo možné ji s dostatečným předstihem předpovědět. Evakuace termálních lázní Modrá laguna a Grindavíku probíhala až po jejím počátku. Včerejší erupce je doposud nejmohutnější ze všech v dané oblasti. Láva proudí přibližně rychlostí 1.5km/h a blíží se k ochranným bariérám, které na severu chrání město Grindavík. To je kompletně evakuováno. Podle islandského meteorologického institutu je možné, že láva doputuje až k moři východně od Grindavíku pokud erupce výrazně nezeslábne.
Pohled na Grindavík z jihu. Foto: civilní obrana
První minuty po začátku erupce. Foto: islandská pobřežní stráž
Seismicita během 48h před erupcí byla velmi slabá. Zdroj: IMO (Icelandic Met Office)
Aktuální informace poskytuje islandská veřejnoprávní zpravodajská služba RÚV na svých webových stránkách:
https://www.ruv.is/english/2024-03-16-volcanic-eruption-on-reykjanes-peninsula
Další zdroje: Islandský meteorologický institut IMO – Icelandic Met Office
ERUPCE 8. 2. 2024 (aktualita, zveřejněno 8. února 2024)
Dnes ráno (8. 2. 2024) v 6:30 (SEČ) začala severovýchodně od hory Sýlingarfell intenzivní seismická aktivita. Přibližně o 30 minut později začala v místě sopečná erupce. Puklina je dlouhá asi 3 km. Město Grindavík není přímo ohroženo. Láva prodí převážně na západ a může směřovat k elektrárně Svartsengi.
Zvýšená seismická aktivita, tzv. seismický roj probíhá v oblasti již od října 2023. Souvisí s migrací magmatu a přerozdělením napětí v zemské kůře. Na grafu níže jsou patrné dvě relativně klidné fáze bez výrazné seismické aktivity, první během úterý, druhá v noci ze středy na čtvrtek. Druhá z nich je následovaná výrazným zvýšením seismické aktivity ve čtvrtek ráno krátce předcházející erupci.
Současná erupce je na podobném místě, jako byla prosincová a také s podobným objemem vytékající lávy.
Obr.: Mapa poloostrova Reykjanes – zemětřesení za posledních 48 h, znázorněna jsou epicentra a v grafu je časový vývoj seismicity (staženo 8. 2. 2024 / 9.00), zdroj: https://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/reykjanespeninsula/
Obr.: Snímek z pozorovacího letu islandské pobřežní stráže. Hora Stóra-Skógfell v popředí a světla elektrárny Svartsengi vpravo. (Foto: Björn Oddsson).
Obr.: Záznam ze stanice Littla Skogárfell (LSF), která se nachází z našich stanic nejblíže místu erupce. Data se zapisují do řádků po jedné celé hodině. Od 5 hodiny ranní (čas je v UTC, tedy o hodinu méně našeho času; SEČ: UTC+01:00) je patrná zvýšená seismická aktivita, která předcházela erupci.
Geofyzikální ústav provozuje na poloostrově Reykjanes seismickou sít Reykjanet. Nejbližší stanice k současné erupci z naší sítě jsou – Lágar (LAG) a Littla Skogárfell (LSF).
Zdroje:
Islandské meteorologická služba IMO – Icelandic Met Office (https://en.vedur.is/about-imo/news/a-seismic-swarm-started-north-of-grindavik-last-night)
rozhlasová stavice RÚV (https://www.ruv.is/english/2024-01-14-an-eruption-has-begun-north-of-grindavik-401887).
Webkamery – erupci lze sledovat např. zde
Předchozí aktuality – 19. 12. 2023 a 14. 1. 2024