Srdečně zveme na Den otevřených dveří na Geofyzikálním ústavu AV ČR, který proběhne v sobotu 9. lisopadu od 10:00 do 16:00! Ve Spořilovském areálu vás opět přivítáme společně s kolegy a kolegyněmi z Astronomického ústavu AV ČR a Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, otevřou se tak dveře tří ústavů Akademie věd. Bude připravena řada stanovišt, kde vás seznámíme s jejich vědeckou činností nebo zajímavostmi z oboru.
KDE: Boční II/1401; 141 00 Praha 4 – Spořilov
KDY: sobota 9. listopadu, 10.00 – 16.00
PRO: rodiny s dětmi, dospělá veřejnost
Připravený bude i dětský koutek s astronomickou tématikou (pouze do 15 hodin) v budově Astronomického ústavu AV ČR a soutěž Stezka napříč areálem Akademie věd. V areálu bude v provozu jídelna s občerstvením. Stanoviště Astronomického ústavu AV ČR a Ústavu fyziky atmosféry AV ČR najdete na jejich webu.
V budově GFÚ jsou tato stanoviště:
Zemětřesení a výbuchy sopek v roce 2024 – 1. patro (A. Špičák)
Zemětřesení pod vašima nohama – přízemí; základní informace o zemětřesení i zajímavosti
Flašinet deskové tektoniky „Životní cesta litosférických desek“ – předsálí k analogové laboratoři – začátek výkladu v 10:15 a pak každou půlhodinu (10:15 / 10:45 / 11:15…)
Interaktivní pískoviště – přízemí
Přednášky ve velké sále GFÚ (přízemí):
10:30 RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) – Evropské kosmické mise s českou účastí
11:30 prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) – Zvuky z vesmíru
12:30 RNDr. Václav Pavlík, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) – Černé díry a kde je hledat
13:30 RNDr. Miloslav Müller, Ph.D. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) – Povodně 24
14:30 Mgr. Petr Brož, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) – Když hrozí sopky
15:30 Ing. Hana Grison, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) – Magnetizmus kolem nás
14:30 Mgr. Petr Brož, Ph.D. – Když hrozí sopky
Povrch Země je tak neustále přetvářen výraznou měrou sopečnou činností. I přes to, že se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci přednášky se seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč některé sopky pro nás nepředstavují výrazné nebezpečí, kdežto jiných se máme oprávněné obávat.
15:30 Ing. Hana Grison, Ph.D. – Magnetizmus kolem nás
Magnetické minerály nám pomáhají odpovídat na celou řadu otázek. V přednášce se dozvíte o vlastnostech rozsáhlého spektra magnetických částic a o možnostech, k čemu mohou být užitečné. Probereme jaké magnetické vlastností sedimentů, půd a hornin odpovídají na otázky spojené s jejich vznikem, jak je využíváme k rekonstrukci změn klimatu na Zemi, k detekci znečištění popílky. Představíme nejnovější výzkum prováděný ve spolupráci s archeology, včetně metody archeomagnetického datování na území České republiky.