V9 PYROXENICKÝ ANDEZIT
LOKALITA: Kamenec pod Vtáčnikom (kamenolom asi 3 km jižně od Nováků, Slovenská republika)
TYP HORNINY: výlevná vyvřelá, lávový proud
SLOŽENÍ: Vyrostlice jsou tvořeny hyperstenem, augitem, sodno-vápenatým živcem, magnetitem a opakními minerály. Základní hmota je sklovitá s drobnými jehlicemi světlého minerálu a mikrokrystalická. Andezit je šedý, celistvý místy též mírně pórovitý nebo sklovitý, středně až jemně zrnitý. Hornina má tence deskovitou odlučnost.
REGIONÁLNĚ GEOLOGICKÁ JEDNOTKA A STÁŘÍ: středoslovenské neovulkanity Západních Karpat, vtáčnické souvrství stratovulkánu Vtáčnik, třetihory, neogén, stupeň sarmat, cca 11 mil. let
VZNIK: Vznik těchto hornin byl úzce spjat se subdukcí probíhající v období neogénu v Karpatsko-panonské oblasti. Více skica „Vyhaslé sopky středního Slovenska“ u vzorku V6. Horniny reprezentují pozůstatek sarmatského vtáčnického stratovulkánu, který se nachází v nadloží rozptýlených vulkanitů a vulkano-sedimentárních souvrství bádenu až sarmatu, navazujících na výplň Hornonitranské kotliny. Vtáčnické souvrství plošně zaujímá 60 % území vtáčnického stratovulkánu. Vystavené exponáty kamenů pocházejí z lávového proudu. Mocnost proudu byla asi 200 m. Lávový proud má typickou laminovanou, deskovitou, lavicovitou a blokovitou odlučnost. Charakteristické je pro něj také to, že v jeho spodní a svrchní části jsou vyvinuty mocné lávové brekcie – rozlámané části horniny.
Vzorek byl získán laskavostí pana RNDr. Ladislava Šimona, Ph.D., Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.