Od loňského roku funguje při základní škole Skalná Geofyzikální centrum, jehož cílem je vzdělávat žáky a žákyně se zájmem o seismologii. Geofyzikální centrum vzniklo v rámci regionálního projektu Akademie věd ČR s Karlovarským krajem a městem Skalná ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem. Kvůli pandemii ale rozjíždí svou výuku až letos.
36 žáků a žákyň společně se 2 učiteli ze základní školy ve Skalné a seismologem Milanem Brožem z Geofyzikálního ústavu vyrazilo na naučný výlet. Ve středu 26. 5. 2021 navštívili několik geologicky či hydrologicky zajímavých míst v západních Čechách.
Nejdříve si prohlédli Dlouhou stoku ve Slavkovském lese. Jedná se o umělý vodní kanál, významnou technickou památku. Dlouhá stoka se využívala pro zajištění dostatečného příkonu vody pro pohon čerpacích zařízení, drtících stoup a rudných mlýnů při těžbě cínu od 16. století. Děti si prohlédly hydrologickou a stavební konstrukci stoky a dozvěděly se, jak se po něm plavilo dříví. Počasí výletu přálo, proto se podívaly i na Krásenský vrch s rozhlednou, kde je nejen krásný výhled na Slavkovský les, ale kde mají původ i mariánskolázeňské prameny.
Další zastávkou bylo Muzeum Mattoni v Kyselce. Výpravy se ujala hlavní balneoložka firmy Mattoni Jana Ježková a dětem vyprávěla o historii minerálních pramenů, a jak se prameny jímají a stáčejí. Paní Ježkové patří velký dík za zajímavé vyprávění.
Výlet Geofyzikálního centra byl zakončen výstupem na Šemnickou skálu. Tato skála je výchozem znělce – sopečné horniny, která v tomto místě vznikla utuhnutím silně viskózního magmatu do podoby tzv. vulkanické kupy. Východní svah skály dosahuje výšky okolo 165 metrů. Odborného výkladu se zhostil geolog Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary.
Děti se během celodenního výletu dozvěděly mnoho nových informací o morfologii Slavkovského lesa a Doupovských hor, konstrukci kanálu Dlouhá stoka, těžbě cínu a kalcitu, historii minerálních pramenů. V plánu je již další exkurze, tentokrát se budoucí nadějní seismologové a geologové zúčastní odpalu v kamenolomu Libá, kde na přenosném seismometru budou sledovat účinky těžebního clonového odpalu.
Miroslava Macháčková