Již druhým rokem pro Vás nemůžeme oslavy Dne Země uspořádat v našem spořilovském areálu, kde bychom se potkali osobně. V předchozích letech prošlo během jednoho dne naše stánky až 500 školních dětí a studentů, často nás přijeli navštívit i z mimopražských škol. Během uplynulého pandemického roku jsme se všichni naučili přesunout mnoho svých aktivit do online prostoru, proto této možnosti využíváme i nyní. Připravili jsme pro Vás přednášky našich vědců i venkovní aktivity, které si užije celá rodina.

Záznam přednášky najdete na našem youtube kanálu zde.

Aleš Špičák: Země v pohybu – světová zemětřesení a výbuchy sopek v uplynulém roce

Planeta Země je každoročně dějištěm tisíců zemětřesení, více či méně pocítěných jejími obyvateli, a desítek sopečných erupcí. Přednáška osvětlí příčiny těch nejvýznamnějších, k nimž ve světě došlo během uplynulých dvanácti měsíců – mj. ničivých zemětřesení v Chorvatsku, v Egejském moři a v Indonésii, spektakulární sopečné erupce Etny a kombinace zemětřesení a výstupu magmatu na Islandu.

Eduard Petrovský: Zemské magnetické pole a jeho význam pro život

Magnetické pole Země je nezbytné pro existenci života na naší planetě. V přednášce se dozvíte, že nejenom člověk ho používá při své orientaci pomocí kompasu, ale že i živočichové mají své biologické kompasy. Magnetické pole nás také chrání před škodlivým působením částic s vysokou energií, nebo elektromagnetickým zářením, které by jinak dopadalo na zemský povrch. V minulosti již několikrát prokázalo svůj vliv, když jeho poruchy způsobily velké výpadky elektrické energie.

Václav Kuna: Systém včasného varování před zemětřesením

Zemětřesení patří mezi nejničivější živelné katastrofy. Přednáška se bude věnovat možnostem snížení dopadů zemětřesení a to zejména využitím systému včasného varování, který rozpozná počáteční stadium zemětřesení, vyhodnotí jeho ničivý potenciál a varuje obyvatele postižené oblasti před příchodem otřesů.

Jana Doubravová: Zemětřesení v západních Čechách

Seismicky nejaktivnější oblast naší republiky občas poškádlí místní obyvatele pocítěnými zemětřeseními, ale jinak se jedná o zemětřesení příliš slabá, aby napáchala větší škody. Přesto jsou seismické roje na západě Čech z vědeckého hlediska nesmírně cenné a to nejen proto, že neustálý monitoring probíhá již přes třicet let.

 

Pro rodiče s dětmi jsme připravili aktivity na ven i na doma. Připojili jsme se k akci ke Dni Země pořádané hlavním městem Prahou, která má podtitul „Příroda ve městě“. Aktivita na hezké dny, výlet – navštivte náš Geopark Spořilov a zahrajte si hru Kámen mudrců.

Těšíme se na online viděnou!

Miroslava Macháčková
PR manažerka