Před týdnem, kdy Island zasáhlo středně silné zemětřesení, Islandský meteorologický institut (IMO) po analýze dat ze seismometrů přisuzoval zemětřesením čistě tektonický původ, bez hrozící vulkanické erupce (viz náš článek z 25. 2. 2021). Snímky z interferometrických satelitních měření (InSAR), které Island snímkují dvakrát týdně, však indikují výzdvih povrchu. Ve středu 3. 3. 2021 odpoledne se navíc na seismických stanicích na polostrově Reykjanes objevil signál, tzv. tremor – dlouhotrvající nízkofrekvenční kmitání, který bývá typicky pozorovnán před sopečnými erupcemi a jeho vznik se přisuzuje přesouvajícímu se magmatu.
Obr 1: Snímek z interferometrického radaru (InSAR), který naznačuje výzdvih povrchu (zdroj: IMO)
Obr 2: Tremor zaznamenaný na islandských seismických stanicích 3. 3. 2021 (zdroj: IMO)
Odborníci z IMO se domnívají, že se magma nahromaděné pod poloostrovem Reykjanes posuvá směrem stále blíže k povrchu. Zatímco v minulém roce se magma hromadilo v jihozápadní části poloostrova pod vulkánem Thornbjorn (výzdvih povrchu 10 cm v lednu 2020), kdy k erupci nakonec nedošlo, v současné situaci k tomu dochází východněji. Podle IMO by k erupci mohlo dojít jižně od vulkánu Keilir, který je dominantou celého poloostrova Reykjanes a je viditelný i z hlavního města Reykjavíku. Podle odborníků by se mělo jednat o lávový výlev (tzv. fire), tedy nedojde k explozivnímu vyvrhování žhavé lávy do vzduchu. Podle IMO by výlev magmatu neměl mít vážnější dopad na obyvatele nejbližších měst. K posledním takovým erupcím na polostrově Reykjanes došlo mezi léty 1210 and 1240, kdy láva pokryla území polostrova o rozloze zhruba 50 km2.
Obr. 3: Vulkán Keilir je dominantou celého poloostrova Reykjanes (foto: Jakub Klicpera)
Pracovníci IMO a ISOR v minulých dnech zapojili další stanice české sítě REYKJANET k internetu. Tyto stanice významně přispívají k detailnějšímu monitoringu situace na Reykjanesu. Pokud k erupci dojde, může trvat 1 až 2 týdny. Podle IMO by však neměla mít vážnější dopad na obyvatele nejbližších měst.
Deník Víkurfréttir sídlící v Keflavíku nainstaloval v oblasti livestream kameru. Pokud k erupci dojde a počasí dovolí bude možné ji sledovat online na youtube.
Autoři:
Jana Doubravová, Josef Horálek, Jakub Klicpera