Erupce sopky Lewotolok (obr. 1) ve východní Indonésii si v neděli 29. 11. vyžádala evakuaci přibližně 2 700 lidí z 30 vesnic v provincii East Nusa Tenggara. Při erupci sopka vychrlila oblak popela a kouře, který vystoupal až do výšky 4 km, proto musela být v oblasti pozastavena letecká doprava. Výbuch nezpůsobil žádné závažné škody a z oblasti nejsou hlášeni žádní zranění, i přesto stále platí druhý nejvyšší stupeň vulkanického nebezpečí. V důsledku možných výlevů lávy je do blízkosti sopky zakázaný vstup.
Obrázek 1. Aktivní vulkanismus v Indonésii. Černými trojúhelníky jsou vyznačeny hlavní Indonéské vulkány, červené zvýrazňují lokality významné aktivity (viz text). Červenou linií je vyznačena hranice tektonických desek, podél které dochází k podsouvání Indo-australské desky.
Indonésie je země s největším počtem a hustotou aktivních sopek. Nachází se jich zde přes 130 a více než polovina z nich byla v moderní historii aktivní. Většina sopek je součástí 3 000 km dlouhého sopečného oblouku Sunda, který se rozprostírá od severozápadní Sumatry na západě k Bandskému moři na východě. Tento sopečný oblouk je výsledkem subdukce (podsouvání) kůry Indo-australské desky pod Asijskou desku. Indo-australská deska se v důsledku podsouvání zahřívá a v hloubce přibližně 100 km uvolňuje nahromaděné plyny a páry, které snižují teplotu tání okolních hornin. Ty se taví a magma proniká k povrchu, což způsobuje sopečnou aktivitu. Proces subdukce (podsouvání) desek, tavení a výstup magmatu je znázorněn na obrázku 2.
Obrázek 2. Schéma subdukce tektonických desek a vzniku aktivního vulkanismu
V Indonésii se odehrály dvě nejničivější sopečné erupce v historii (poloha obou sopek je vyznačena na obr. 1). Erupce sopky Tambora v roce 1815 vyvrhla do atmosféry asi 150 km³ sopečného materiálu a výbuch byl slyšet až do vzdálenosti bezmála 3 000 km od sopky. Kouř dosáhl výšky 44 km a sopečný materiál byl společně se sopečnými plyny dopraven až do stratosféry. Erupce také způsobila dočasné ochlazení globálního klimatu. V roce 1883 způsobila erupce sopky Krakatau ničivé vlny tsunami, které si vyžádaly 30 – 40 000 obětí. V zemi nyní funguje přes 60 vulkanických observatoří, které aktivitu sopek monitorují.
Zdroje:
- Simkin and Siebert, 1994, Volcanoes of the World: Smithsonian Institution and Geoscience Press, Inc., Tucson, Arizona, 349p.
- https://www.volcanodiscovery.com/indonesia.html
- https://www.theguardian.com/world/2020/nov/29/indonesian-volcano-mount-ili-lewotolok-erupts
- https://volcano.si.edu/volcano.cfm?vn=264230
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Tambora
- William P. Leeman, Keith-Wiess Geological Laboratories, Rice University