Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.

Navigace:

Spořilovské expedice - Bolidy a pády meteoritů

Třetí přednáška z cyklu Spořilovské expedice proběhne ve čvtrtek 20.11. v 16:00 na našem ústavu. V tématu se bude Pavel Spurný věnovat stopování trasy bolidů a meteoritů v atmosféře Země.

V roce 1951 zahájil Zdeněk Ceplecha první systematické dvojstaniční fotografické pozorování meteorů v České republice. O osm let později, 7. dubna 1959 stanice zachytily mimořádně jasný meteor – bolid, který letěl vůči nim velmi vhodně. Nové metody a postupy zavedené dr. Ceplechou umožnily vyhodnotit průlet a určit místo dopadu. Tento milník meteorické astronomie vyústil v nález příbramských meteoritů, které se staly prvním mimozemským materiálem, o kterém bylo známo, odkud se na Zemi dostal. Zdeněk Ceplecha jako první jasně dokázal, že meteority pocházejí z asteroidů a založil tak obor výzkumu bolidů a pádů meteoritů. Důsledkem toho byl také vznik bolidové sítě na území Československa. Tato síť se postupně rozšířila i do sousedních zemí a je nejdéle fungující a nejlépe vybavenou bolidovou sítí na světě. Žáci a následovníci dr. Ceplechy Pavel Spurný a Jiří Borovička, tento obor dále rozvíjejí a mimo jiné významně rozšířili i počet instrumentálně zaznamenaných pádů meteoritů – např. Neuschwanstein - dvojče Příbrami, Morávka – první denní zaznamenaný pád, Bunburra Rockhole – první známý achondrit, navíc z dráhy typu Aten, Čeljabinsk – vůbec největší takový případ v historii, nebo Benešov – heterogenní meteoroid vysvětlený až 20 let po pádu. V přednášce budou některé tyto případy podrobněji zmíněny, stejně jako způsoby jejich záznamu a vše, co jsme schopni z těchto záznamů určit a co nám to říká o naší Sluneční soustavě a jejích malých tělesech, asteroidech a kometách.

 

Pavel Spurný

Autor přednášky Pavel Spurný s unikátním meteoritem Bunburra Rockhole krátce po nálezu
v australské poušti Nullarbor.

 

Celooblohový snímek bolidů příslušejících k meteorickému roji LeonidCelooblohový snímek bolidů příslušejících k meteorickému roji Leonid pořízený autorem během expedice na observatoři Xinglong v Číně v roce 1998.