Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.

Navigace:

Geomagnetická observatoř Budkov

Observator_Budkov
Základní informace

Předpověď geomagnetické aktivity

Datový archiv

Další informace

INTERMAGNET

Národní geomagnetická observatoř BUDKOV

ZÁKLADNÍ INFORMACE O OBSERVATOŘI BUDKOV
Název: BUDKOV
IAGA Kód: BDV
Geografické souřadnice (mapa): zeměpisná šířka
49° 04' N
zeměpisná délka
14° 01' E
nadmořská výška
496 m
Geomagnetické souřadnice: L
97° 40'
F
48° 48'
Y
-17.5°
bdv3160upr bdv3160upr

bdv3160upr
KONTAKTNÍ INFORMACE
Jméno: RNDr. Pavel HEJDA, CSc.
Adresa: Geofyzikální ústav, AvČr
Boční II/1401
14131 Praha 4
Česká republika
E-mail: ph[at]ig.cas.cz
Tel: +420 267 103 111
Fax: +420 272 761 549

Národní geomagnetická observatoř se nachází u vsi Budkova na Prachaticku. Od roku 1996 observatoř splňuje nejvyšší mezinárodní standarty a je certifikovanou observatoří INTERMAGNET.

Kromě historické analogové registrace jsou variace geomagnetického pole zaznamenávány moderním tříosým feromagnetickým čidlem NAROD , jehož signál je vzorkován a data bezprostředně ukládána, což umožňuje získávat digitální data prakticky v reálném čase.

Přístroje na observatoři jsou schopny zaznamenávat změny magnetického pole již v sekundových intervalech s přesností 0.1 [nT] , avšak standardní nepřetržitá registrace pracuje s intervalem 1 minuta .

Permanentní měření je každých 10 dní doplňováno absolutním měřením geomagnetického pole pomocí neferomagnetického theodolitu CARL – ZEISS, který je rozšířen jednoosým feromagnetickým čidlem BARTINGTON (D&I Flux) .

Kvalitní digitální registrace časového průběhu geomagnetického pole je včetně provádění terénních měření v současné době nutným požadavkem výzkumu magnetického pole Země. Tradiční výzkum se tak mění v moderní způsob získávání dat a stává se jedním z pilířů předpovědí geomagnetické aktivity. Data jsou dodávána do světového centra dat v Boulder (USA) a do jednoho z mezinárodních center INTERMAGNET v Edinburgu (Skotsko).